V minulém článku fotografování noční oblohy část I. jsme si popsali, co je potřeba než se vydáme fotografovat, pečlivě naplánovali místo i kompozice a připravili potřebné vybavení.
©Fotostraka.cz Sony α7 II, Zeiss Batis 85mm
Nyní se můžeme pustit do fotografování.
Práce v terénu:
Na předem označené nebo jinak vybrané místo ustavíme do vodováhy stativ s fotoaparátem, při nerovném ustavení by nám padal horizont u focení panoramat a při použití montáže by se netočila s osou země.
Nastavení fotoaparátu:
- manuální režim (M)
- formát snímků RAW
- manuální ostření
- vypneme redukci šumu pro dlouhé časy
- vypneme redukci šumu pro vysoké ISO
- u zrcadlovek zapneme předsklopení zrcátka (pokud to umožňují)
Vypočteme si čas pro správnou expozici statických hvězd podle jednoduchého vzorce:
500/ohnisková vzdálenost/crop faktor
Ostříme manuálně na nejjasnější hvězdu nebo vzdálená světla v krajině. Zakomponujeme na maximální ISO a minimální clonové číslo a pořídíme referenční snímek. Doladíme podle histogramu a přepočteme hodnoty vlastní expozice. Na prvním snímku po přepočtu hodnot opět zkontrolujeme expozici dle histogramu a nasnímáme 5 snímků a jeden Dark Frame.
Tímto způsobem nasnímáme oblohu tak, že nám zabírá většinu plochy snímku a horizont tvoří pouhý proužek v dolní části, abychom byli schopni snímky napojit. Stejným způsobem naexponujeme snímky krajiny.
Podle podmínek se rozhodneme v jakém pořadí budeme fotit hvězdy a krajinu (jestli aladin hlásí, že se za 2hodiny zatáhne nejdříve nafotíme hvězdy a naopak).
©Fotostraka.cz Sony α7 III, Sony 16-35 GM
Bezpečnost:
Vyskytujeme se často za tmy v nebezpečném terénu (hrany skal, roklí, břehy vodních ploch…), pohybujeme se s rozvahou a klidem, Používáme čelovku s červeným světlem. Červená nepřitahuje hmyz, neoslňuje a neruší ostatní. Fotografování je relax i zábava a tak se kochejte krásnou noční oblohou a nezoufejte, když se vám hned všechno nepodaří.