Fotografování noční oblohy část II.

V minulém článku fotografování noční oblohy část I. jsme si popsali, co je potřeba než se vydáme fotografovat, pečlivě naplánovali místo i kompozice a připravili potřebné vybavení.

©Fotostraka.cz Sony α7 II, Zeiss Batis 85mm

Nyní se můžeme pustit do fotografování.

 

Práce v terénu:

Na předem označené nebo jinak vybrané místo ustavíme do vodováhy stativ s fotoaparátem, při nerovném ustavení by nám padal horizont u focení panoramat a při použití montáže by se netočila s osou země.

Nastavení fotoaparátu:

  • manuální režim (M)
  • formát snímků RAW
  • manuální ostření
  • vypneme redukci šumu pro dlouhé časy
  • vypneme redukci šumu pro vysoké ISO
  • u zrcadlovek zapneme předsklopení zrcátka (pokud to umožňují)

Vypočteme si čas pro správnou expozici statických hvězd podle jednoduchého vzorce:

500/ohnisková vzdálenost/crop faktor

   Ostříme manuálně na nejjasnější hvězdu nebo vzdálená světla v krajině. Zakomponujeme na maximální ISO a minimální clonové číslo a pořídíme referenční snímek. Doladíme podle histogramu a přepočteme hodnoty vlastní expozice. Na prvním snímku po přepočtu hodnot opět zkontrolujeme expozici dle histogramu a nasnímáme 5 snímků a jeden Dark Frame.

Tímto způsobem nasnímáme oblohu tak, že nám zabírá většinu plochy snímku a horizont tvoří pouhý proužek v dolní části, abychom byli schopni snímky napojit. Stejným způsobem naexponujeme snímky krajiny.

   Podle podmínek se rozhodneme v jakém pořadí budeme fotit hvězdy a krajinu (jestli aladin hlásí, že se za 2hodiny zatáhne nejdříve nafotíme hvězdy a naopak).

©Fotostraka.cz Sony α7 III, Sony 16-35 GM

 

Bezpečnost:

Vyskytujeme se často za tmy v nebezpečném terénu (hrany skal, roklí, břehy vodních ploch…), pohybujeme se s rozvahou a klidem, Používáme čelovku s červeným světlem. Červená nepřitahuje hmyz, neoslňuje a neruší ostatní. Fotografování je relax i zábava a tak se kochejte krásnou noční oblohou a nezoufejte, když se vám hned všechno nepodaří.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích svým známým!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
error: Content is protected !!